Automatická závlaha Únětice (Praha 6) napojená na wifi

Zakázka z Únětic (kousek nad Prahou 6), kde je vše (dle mého názoru) vyřešeno dobře z hlediska závlahy i z hledisek ekonomických a do budoucna dobře udržitelných.

Né každá závlaha označená slovem automatická, je opravdu automatická. Tato skutečně je, neb disponuje ovládací jednotkou Rain&Bird s připojením na místní wifi, ze kterého načítá předpověď počasí a automaticky přizpůsobuje délku závlahy jednotlivých sekcí.

Jako zdroj vody slouží velká akumulační jímka, do které je přivedena dešťová voda z celého domu. V našich českých poměrech dešťová voda na automatickou závlahu nikdy nestačí, je třeba dopouštět z jiných zdrojů. V tomto případě z vodovodního řádu – dobré řešení. Takovou vodu je ale třeba platit (můžete si i ulevit a požádat o zřízení podružného vodoměru a platit jen cca 1/2 ceny vody (vodné – stočné není třeba)). A tak pan majitel nechal zřídit ještě vrt. Dopouští se tedy z vrtu a když by došla voda, tak z řádu. To vše absolutně automaticky bez nutnosti nějakého přepínání.

Dopouštění je celkově vyřeno pomocí 2 plováků (viz fotografie čerpadla (jsou viditelné plováky 3 – jeden ještě na ochranu čerpadla proti chodu na sucho). Jeden plovák hlídá dopouštění z vrtu a druhý z řadu. O tom, jestli se dopouštění spustí a na jak dlouho, rozhoduje stejná ovládací jednotka jako pro závlahu. To je nejekonomičtější řešení. Takto můžeme jímku co nejdéle udržovat prázdnou – připravenou na pojmutí dešťové vody. Na jednotce se nastaví dopouštění prioritně z vrtu a v čase těsně před začátkem zavlažování. (více zde)

O postřik se starají trysky MP rotátor pro větší plochy a pro menší trysky Hunter A. Jsou skvěle ovladatelné, nastavitelné a v čase nijak nezlobí…

Záhony jsou vyřešeny klasicky kapkovací závlahou

A pár obrázků… všimněte si fotografie ještě s povrchem bez trávníku, kde je jasně vidět vlhké – zavlažené místo (budoucí trávník) a vedle suché místo (budoucí záhon s kapkovou závlahou). Některé pozemky jsou tvarově tak složité, že se bez nějakých kompromisních „přestřiků“ neobejdeme. Zde je ale hranice mezi zavlaženou a suchou částí naprosto precizní…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *