8 tipů jak šetřit při zavlažování vodu

Možná vás překvapí, jak málo úsilí stačí k tomu, aby váš trávník a celá zahrada byly léta v maximální kondici.

Základem je správně navržený zavlažovací systém, který zajistí správné množství vody pro každou rostlinku.

Zde je několik tipů, jak s vodou maximálně šetřit a přitom si užívat svěží trávník a zahradu.

Tipy na úsporu vody při zavlažování

1. Rozdělte zahradu na zóny

Různé rostliny potřebují různé množství vody. Rozdělte svou zahradu na samostatné zavlažovací zóny, aby se tráva mohla zavlažovat odděleně (více v automatické zavlažování trávníku) a častěji než okrasné rostliny, keře a stromy (více v kapková závlaha).

2. Zavlažujte vyváženě

Asi nejlepší způsob jak zkontrolovat stejné množství zavlažovací vody ve všech místech trávníku je: rovnoměrně rozmístit stejné nádobky (třeba plastové kelímky). Poté spusťte postřikovače na 15 minut. Ihned budete mít představu kolik vody se dostane na jednotlivá místa.

3. Zavlažujte s přestávkami

K největšímu plýtvání s vodou dochází v případě dlouhého zavlažování bez přestávek. Příliš mnoho vody na jednom místě se nestačí vsáknout! Rozdělte čas závlahy na kratší intervaly s minimálně 15ti minutovými přestávkami. Jen tak umožníte vsáknutí vody na chtěných místech a minimalizování odtečení vody jinam.

4. Vyberte dobře čas závlahy

Optimální je zavlažovat mezi 5:00 a 10:00 – slunce je ještě nízko, nefouká vítr a teplota není ještě tak vysoká. Zalévání uprostřed dne je problematické z důvodů ztrát vody díky nadměrnému odpařování a většinou i vítr fouká více. Závlaha ve večerních hodinách také není dobrý nápad neb listy rostlin zůstávají přes noc mokré, což poskytuje nechtěné životodárné podmínky pro plísně a houby. Zalévejte ráno – tím dáváte listům šanci se přes den vysušit.

5. Nechte si instalovat inteligentní systém

Rád vám instaluji naprosto inteligentní systém, které automaticky detekuje déšť a vlhkost. Tato zařízení jsou levná a dokonale šetří vodu a váš čas…

6. Správné nastavení postřikovačů

Pokud váš systém obsahuje vyjížděcí postřikovače, je naprosto klíčové jejich správné nastavení. Hlavy postřikovačů musí směřovat pouze na zalévaná místa, aby nedošlo k zavlažování chodníků nebo příjezdových cest. Postřikovače by měly produkovat spíše kapičky vody než jemnou mlhu. Tím se minimalizuje odpařování a odfoukávání větrem.

7. Zvažte možnosti kapkové (kapénkové) závlahy

Pokud jde o zavlažování jednotlivých stromů, květinových záhonů, květináčů nebo jiných netravnatých ploch, můžete aplikovat vodu přímo na kořeny s nízkým objemem zavlažované vody. Optimální pro toto použití se jeví kapkové závlahy. Tím se snižuje množství vody ztracené odpařováním nebo odtokem a každá rostlina bezpečně dostane svou dávku vody.

8. Provádějte pravidelné kontroly

Pravidelně kontrolujte celý postřikovací a zavlažovací systém. Ujistěte se, že vše funguje správně. Zanesená nebo prasklá tryska postřikovače může způsobit nedokonalé zavlažení nebo zbytečný únik vody.

Všechny tyto starosti jsou jednoduše řešitelné a pokud si objednáte svůj zavlažovací systém u nás, veškerou péči, nastavení a servis může v klidu přenechat mně :-).

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *