Pokud máte raději svěží, zelený a odolný trávník než vyschlou Saharu…
Pokud raději trávíte čas s přáteli nebo relaxací než každodenním postáváním na zahradě s hadicí…
Pokud si vážíte vody (znáte její cenu a to nejen finanční), chcete s ní dobře hospodařit a mít závlahu perfektně pod kontrolou…
Potřebujete automatické zavlažování trávníku!
Jak na to?
Základní popis celého systému je zde: automatické závlahy. Srdcem je programovatelná ovládací jednotka. Poslední roky je viditelný trend přecházení na jednotky, které přes wi-fi umožňují vzdálenou správu. (Jak na inteligentní řízení se dozvíte zde). Potřebnou součástí jsou také elektromagnetické ventily, spojovací armatury, čidlo deště, postřikovače atd…
Vhodné postřikovače pro zavlažování trávníku
Nejpoužívanější typ zavlažování pro trávníky jsou vysunovací postřikovače. Po spuštění závlahy se postřikovače tlakem vody vysunou, vykonají svou práci a po zastavení vody se opět schovají do země. Nic nebrání bezpečné chůzi nebo přejezdům sekačky. Pro malé plochy dobře slouží rozprašovací postřikovače (po vysunutí tryska postřikuje ve vymezeném úhlu stálým proudem), pro střední plochy jsou vhodné rotační paprskové postřikovače (těm se otáčí hlava a pramínky vody zavlažují vymezené prostranství – viz obrázek) a pro největší trávníkové plochy slouží rotační postřikovače (fungují stejně jako když zaléváte hadicí (jen s perfektní kontrolou) – jeden proud a tělo se systematicky otáčí v nastaveném úhlu).
Proč nemůže dobře fungovat levné řešení z hypermarketu?
V každém hypermarketu vás budou přesvědčovat, že systém za pár tisícikorun na zavlažování trávníku stačí. Tomu nevěřte! Pokud chcete mít krásný trávník, je třeba zavlažovat rovnoměrně a mít pod naprostou kontrolou množství vody. Při navrhování postřikovačů pro optimální zavlažování se bere v úvahu kolik tlaku vody máme k dispozici při určitém průtoku (říká se tomu hydrodynamický tlak) (když si změříte tlak vody v zavřeném kohoutku, uvidíte tlak hydrostatický a ten je pro možnosti závlahy nepodstatný). Jednotlivé postřikovače se umísťují v trojúhelníkovém nebo čtvercovém sponu a vždy tak, aby jeden dostříknul na sousední a naopak („HEAD TO HEAD“ neboli „na dostřik“). Z toho vyplyne kolik postřikovačů může být v jedné sekci a výběrem vhodného postřikovače i jak daleko dostříkne a kolik vody jím proteče. Pokud se změní tlak, postřikovač bude postřikovat do jiné vzdálenosti, jiné množství vody nebo se třeba nevysune vůbec. Zákonitě budou vznikat suchá nebo přemokřená místa… S tímto se setkáte i u společností, do kterých byste to vůbec neřekli a které zde není možné jmenovat. Mají v nabídce různé automatické on-line plánovače zavlažování zdarma. Zadáte rozměry pozemku a systém sám vymyslí rozmístění trysek (typicky umístí jeden postřikovač do prostřed trávníku) – takto rovnoměrného a hospodárného zavlažování nikdy nedosáhnete!
Už jistě tušíte, že jediné, co fungovat může a funguje, je systém navržený na míru vám, vašemu trávníku a respektuje váš zdroj vody.
Jak správně nastavit automatické zavlažování trávníku
Přečtěte si jak správně nastavit zavlažování trávníku zde
Web spravna-zavlaha.cz jsem si vytvořil sám: sibera-servis.cz
Michael Sibera IČO: 43525121
Sdílejte