Rekonstrukce AZS Rubeška Praha na inteligentní ovládání s naprostou kontrolou a úsporou vody

Na projektování automatických zavlažovacích systémů je zajímavé (a pravděpodobně se to děje v každé oblasti projektování), že co projektant, to jiný přístup – což vždy nemusí automaticky znamenat, že jen jeden návrh je ten správný.

Rozhodl jsem se s Vámi podělit o zkušenost s touto zakázkou právě proto, že je obrovský rozdíl mezi tím, jak to bylo a po úpravě. Obrovský rozdíl, je ale nutno napsat, je dán i tím, že původní realizace je cca 15 let stará. Ale nejen tím…

Jedná se o rozsáhlejší plochy vnitrobloku Rubeška v Paříkově ulici v Praze.

Před rekonstrukcí

Systém je napojený na vodu z řadu a tvoří ho pouze rozvody kapkovacího potrubí rozdělené cca do 10ti sekcí (doslova kilometry kapkovací závlahy). Spotřebu vody měřil samostatný mechanický vodoměr, který měl povolení na účtování pouze „vodného“ (říká se mu podružný vodoměr a platí se tak cca jen polovina ceny za vodu). Ovládání bylo samostatnými jednotkami Rain&Bird na baterie. Každá se svým dešťovým čidlem.

Systém sice tak nějak fungoval, měl ale obrovské a nekontrolovatelné úniky vody za opravdu nesmyslně vysoké částky. Systém byl tak trochu neovladatelný neb se skládal asi z 8 ks samostatných bateriových jednotek. Na zimu se pouze zastavila voda, s jednotkami nikdo nic neřešil. Bylo dáno i tím, že byly umístěné přímo v zemních šachticích, po většinu roku zarostlých vegetací.

Nikdo se nezabýval tím, že v červenci potřebuje zahrada úplně jiné množství vody a ani nastavením, aby žádná jednotka neběžela ve stejném čase jako ta druhá a navzájem si sekce „nekradly“ vodu. Dešťová čidla nebyla vhodně umístěná, nikdo nekontroloval funkci. Nebyl namontovaný filtr, vstupy pro tlakový vzduch pro zazimování byly umístěné v jiných místech, než na vstupu vody. Zkrátka dle mého názoru skoro vše špatně.

Určitě nemám nic proti bateriovým jednotkám Rain&Bird, právě naopak, jsou bezvadné a intuitivní, jen bych je viděl jinde, než v tomto použití, které si přímo říká o centrální ovládání z jednoho místa, o elektronické, zaznamenávané měření průtoku vody s možností hlídání nadměrných úniků vody a zálivku upravovanou dle skutečného počasí…

Po rekonstrukci

Při navrhování rozsáhlých systémů je mimojiné důležité, aby se elektroventily nacházely do určité vzdálenosti od řídící jednotky. To zde nebyl problém… Namontovali jsme jednotku Hunter PRO HC, do které se napojilo jedno dešťové čidlo, impulsní vodoměr (elektronické měření průtoku) a všechny stávající sekce. Došlo k výměně všech elektroventilů, montáži filtru a možnosti zazimování přímo z místa zdroje vody.

Vznikl tak perfektně ovladatelný, inteligentní a úsporný systém s možností přístupu přes mobil nebo int. prohlížeč s možností posílání automatických hlášení o případných poruchách a hlavně únicích vody. Kapkovací potrubí je při zalévání trochu slyšitelné, což rozčiluje psy, kteří mají tendenci na bublající místo útočit, rozhrabat a rozkousat. O takovém místě se při prvním zavlažování okamžitě dozvíme a můžeme opravit dříve, než dojde k finančně nepříjemným únikům vody.

Více o inteligentním zalévání pomocí softwaru HYDRAWISE zde.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *