Automatické závlaha – studentské koleje FIZZ Praha

Projekt „AT HOME“ během stavby přejmenovaný na „STUDENT HOUSE“ a následně opět přejmenovaný na koleje pro studenty „THE FIZZ PRAGUE“ na adrese Na Zátorách v Holešovicích v Praze. Nutno podotknout, že jsou to studentské koleje už úplně jiného typu, než jsem osobně zažil koleje na Strahově, kde byla pidi kuchyňka pro desítky studentů a nějaká automaticky zavlažovaná zahrada nikomu nepřišla ani na mysl :-). Fizz je spíše studentský hotel s mnoha moderními vymoženostmi.

Hlavní dodavatel byl Metrostav. Dodavatel zahradních prací firma Greenproject s.r.o., se kterou jsme spolupracovali už i na této zakázce. Zkoordinovat všechny práce na tak velkém projektu vůbec není jednoduché. A tak je fajn, že existují takové firmy typu Greenprojekt, kde je s vedením dobrá domluva a kde se společně usiluje o to, jak a co dělat, aby se zakázka dotáhla do vítězného konce. Toho se velmi vážím neb mám i zkušenosti s firmami, kde každý myslí jen sám na sebe a výsledkem bývají většinou špatné vzpomínky na zakázku.

Automatické závlahy 6. a 7. patro

Závlahy se realizovaly na 4 nezávislých místech – 2 „zahrádky“ v 6. patře, 1 v 7. patře (Sky bar)(opravdu krásné výhledy na Prahu) a největší plocha v přízemí. V době realizace závlah a zahradních prací sice fungoval výtah, aby se ale nezničil, tak ho stavba uzavřela (jak prosté :-)). Veškerý materiál jsme museli přenášet ručně. Běžné bylo, že jsem poslal kolegu pro šroubovák do auta a on se mi vrátil za 20 minut. Greenproject musel na přesun zeminy objednat jeřáb značných rozměrů (viz foto).

Celkově jsme na ovládání závlahy použili 4 nezávislé jednotky Hunter s impulsními vodoměry s inteligentním ovládáním pro budoucí skvělou ovladatelnost a úsporu vody.

V patrech jsou záhony, které se zavlažují kapkovacím potrubím. Na vymodelovaný terén jsme položili kapkovací závlahu a zahradníci překryli kamínky – ve výsledku neviditelná závlaha.

Automatická závlaha v přízemí

Zde už jsou trávníkové plochy i vymodelované záhony. Vzniklo několik soukromích posezení s grilem. Zavlažování trávníku probíhá klasicky pomocí výsuvných postřikovačů (kombinace HUNTER I-20 a HUNTER Pro Spray). I když byly požadavky na vodní zdroj v projektové dokumentaci správně vypočteny, po přeměření průtoku při požadovaném tlaku jsme zjistili, že není dostatečný. Vyřešili jsme posilovací stanicí v garáži (posilovací čerpadlo s frekvenčním měničem). Zajímavostí bylo, že většina plochy zahrady byla na vybetonovém stropu garáže a kvůli zatížení nebylo možno navozit klasickou zeminu. Použil se lehčený substrát (něco jako keramzit), který se na místo přepravil pomocí tlakového vzduchu a ohebného potrubí. V substrátu samozřejmě vůbec nedržely postřikovače… Následně se položily travní koberce, spustila závlaha a bylo hotovo…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *